Цей конкурс спрямований на підтримку дослідницької та аналітичної діяльності ОГС з метою посилення їхньої ролі у процесах реформування, відновлення та покращення умов для розвитку демократії й сталості суспільних процесів в Україні в умовах війни.
Конкурс грантів включає два лоти:
Лот 1. Проведення досліджень для підтримки реформ, відновлення, розбудови демократії, а також розвитку сприятливого середовища для громадянського суспільства.
Цей лот підтримує аналітичні та дослідницькі ініціативи ОГС, які прагнуть посилити свій внесок у формування політик, покращення врядування та відновлення України через впливові, практично орієнтовані дослідження.
Пріоритет надаватиметься ініціативам, які:
- Сприяють ухваленню ефективних рішень у сферах реформ, відновлення чи демократичного розвитку шляхом підготовки аналітичних матеріалів, які використовуються органами влади (всіх рівнів).
- Зміцнюють спроможність самих ОГС через вивчення їхнього поточного стану, викликів та середовища діяльності — з подальшими рекомендаціями щодо інституційного розвитку сектору.
- Підвищують якість взаємодії між владою, суспільством і ОГС, досліджуючи механізми громадської участі, локальні ініціативи, моделі співпраці та довіри.
- Оцінюють вплив політик на вразливі групи та суспільство загалом у контексті відновлення — з акцентом на залучення громадян і адвокацію змін.
- Розробляють інструменти моніторингу та аналізу публічних політик, з акцентом на відкритість, підзвітність і участь громадськості в процесах ухвалення рішень.
- Включають інноваційні підходи, як-от проведення foresight-досліджень, громадського аудиту, соціального картування, аналіз даних тощо.
- Проводять дослідження, здійснюють аналіз і надають рекомендації у інших сферах і тематиках, за умови їхньої відповідності загальній меті цього грантового конкурсу.
Лот 2. Посилення інституційної спроможності ОГС у сфері досліджень та аналітики.
Цей лот спрямований на підтримку ОГС, які прагнуть системно посилити або започаткувати й інтегрувати аналітичну роботу у свою програмну діяльність. Його мета — допомогти таким ОГС вибудувати сталі внутрішні процеси та компетентності у сфері досліджень, що дозволить їм більш впевнено впливати на формування політик, здійснювати адвокацію та посилювати свою роль у суспільних трансформаціях.
Пріоритет надаватиметься ініціативам, спрямованим на:
- Проведення прикладних досліджень, що відповідають місії та фаховій експертизі організації, з чітким обґрунтуванням того, як результати будуть використані для формування програм, роботи з цільовими аудиторіями або адвокаційних кампаній. Наприклад, організація, яка працює у сфері відновлення, може дослідити перешкоди до реінтеграції деокупованих територій; а освітня ОГС — вивчити моделі дистанційного навчання українських дітей за кордоном.
- Навчальні заходи та індивідуальні консультації, що сприяють опануванню організацією-заявником сучасних методів збору та аналізу якісних і кількісних даних, а також візуалізації результатів для донорів, партнерів та органів влади.
- Програми розвитку дослідницьких менеджерів, включно з тренінгами й менторством для менеджерів та керівників організацій, які відповідають за дослідницький компонент. Акцент — на стратегічному плануванні, технічних завданнях, побудові партнерств із дослідницькими інституціями.
- Опанування підходів до моніторингу та оцінки (M&E), що дозволяють організації-заявнику регулярно відстежувати результати, оцінювати ефективність і довготривалий вплив своєї діяльності.
Інші ініціативи, що сприяють розбудові внутрішньої спроможності проведення досліджень в організації-заявнику — зокрема, створення внутрішніх аналітичних підрозділів, бібліотек даних, політик з управління знаннями тощо.
Проєктні пропозиції можуть стосуватися як національного, так і регіонального рівня, або комбінувати обидва підходи.
В межах кожного проєкту має бути обов’язково запланована хоча б одна активність з організаційного розвитку, яка є актуальною для організації-заявника. Наприклад, це може бути розробка бізнес-плану, розробка стратегії залучення фінансування від читачів, стратегія побудови читацької спільноти тощо.
Звертаємо увагу, що кожне дослідження, що буде здійснено в межах цього грантового конкурсу, повинно бути опубліковано у Аналітичній бібліотеці.
РОЗМІР ФІНАНСУВАННЯ. Передбачається, що основна частина підтриманих проєктів у межах цього конкурсу матимуть бюджет від 300 000 до 600 000 гривень. Ця сума може бути змінена Відбірковою комісією відповідно до очікуваної тривалості проєкту та масштабу дослідження тощо.
Прийом заявок в межах цього грантового конкурсу буде здійснюватися що два місяці за наступним графіком:
1. до 20 травня 2025 року
2. до 21 липня 2025 року
3. до 22 вересня 2025 року
4. до 21 листопада 2025 року
Подальший графік прийому заявок буде оприлюднений на початку 2026 року.
Орієнтовна тривалість проєктів – від 3 до 9 місяців.