fbpx
Безкоштовна лінія для питань щодо грантових конкурсів 0 800 50 77 45

News

19-20 листопада 2015 року в Києві пройшов IV Форум розвитку громадянського суспільства. «Змінити себе, щоб змінити країну» - подія національного рівня, що зібрала більше 1000 учасників з усієї України, а також Швеції, Канади, США, Польщі та ін. країн світу.

Форум проводився Ініціативним центром сприяння активності та розвитку громадського почину «Єднання» у партнерстві з Адміністрацією Президента завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах проекту «Платформа розвитку громадянського суспільства»; за фінансової підтримки Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй в Україні (ПРООН); Уряду Швеції; Міжнародного фонду «Відродження»; за фінансової підтримки Фонду ім. Ч.С. Мотта, наданої через програму «Школа фондів громад», а також за підтримки «Audit, Accounting Outsourcing, Legal and Capacity Building Services UHY PROSTOR Ltd. Group» та НСК «Олімпійський»; генеральний медіапартнер – Громадське радіо.

З вітальним словом на відкритті Форуму виступив Надзвичайний і Повноважний посол Швеції в Україні Андреас фон Бекерат: “Це одна з моїх найулюбленіших подій в Україні. Сьогодні зранку я чув від організаторів про такий факт, що близько 50% учасників Форуму є з-поза меж Києва, з усієї України – із Сходу, з Криму, із Заходу. І я думаю, що це така чудова платформа, щоб зібрати разом усі організації громадянського суспільства.   Як я часто наголошую, гендерна рівність, рівні права жінок і чоловіків є  одним із наших пріоритетів у Швеції, і мені приємно чути, що близько 65% учасників Форуму – це жінки. Багато всього відбулося в Україні з того часу, коли я виступав тут минулого року. Але не змінилося єдине – сила, енергія та ентузіазм громадянського суспільства в Україні. Кожного разу, коли я подорожую Україною, я захоплююся оптимізмом, який випромінює громадянське суспільство. Незважаючи на труднощі, незважаючи на російську агресію, незважаючи на корупцію, інфляцію, економічні проблеми, я бачу велику долю оптимізму, яку випромінює громадянське суспільство як і два роки тому, коли почалася історія Євромайдану.  Цей оптимізм також поділяє зі мною моє керівництво, зокрема Міністр закордонних справ Швеції, яка вчора відбула з візитом в Україні…Для того, щоб стати силою змін, громадянське суспільство саме має стати прикладом цих змін. І я хотів би закликати вас, громадянське суспільство, у своїй діяльності, в просуванні реформ, бути інклюзивними – залучати всі групи та всі меншини до цього процесу. Тому що права людини – це є здобуток всіх, а не лише більшості. Я хотів би згадати слова відомого українського поета, в честь якого названо вулицю, де знаходиться посольство Швеції: “Лупайте сю скалу! Нехай ні жар, ні холод не спинить вас! Зносіть і труд, і спрагу, й голод, бо вам призначено скалу сесю розбить.”

Директор місії США з міжнародного розвитку Джед Бартон“За останні кілька років ми стали свідками дуже драматичних змін, що відбулися в Україні. Наша організація, Агентство США з міжнародного розвитку, вже понад 20 років співпрацює з громадянським суспільством України для того, щоб сприяти його зміцненню та активізації. Коли 4 роки тому я почав тут свою роботу, то ми працювали за багатьма різними напрямами, і відверто кажучи, деякі з них не просувалися нікуди. Ми тоді спілкувалися з українськими чиновниками, вони говорили правильні речі, але реальних дій не відбувалося. Але на противагу цьому наші проекти з громадським суспільством розвивалися дуже активно. Говорячи про події на Майдані, то багато в чому його рушійною силою було саме громадянське суспільство, хоча деякі з наших сусідів на сході вважають, що за ним стояли інші сили, і що є неправдою. Коли внаслідок конфлікту на Сході сотні тисяч та вже більше мільйона громадян були вимушені залишити свої домівки та стали вимушеними переселенцями, то саме громадянське суспільство допомогло масштабну програму з допомоги цим людям. Дещо і змінилося за останній рік. Я не скажу, що зменшилася наснага, енергія громадянського суспільства, але коли я буваю в різних регіонах України, я бачу, що люди розчаровані від процесу реформ. І незважаючи на активну роль, яку продовжує відігравати громадянське суспільство, певні речі просто не відбуваються.  Можливо ми призабули про те, що існують певні інтереси, певні зацікавлені групи, які формувалися протягом всієї нової історії Україні і вони не завжди налаштовані на те, щоб здійснювати реформи. Але якщо б зміни були легким процесом, то ми б давно вже їх здійснили. І для того, щоб ці зміни реально відбулися, громадянське суспільство має діяти ще активніше. Мій уряд як і раніше налаштований до співпраці з вами, тому що ми добре усвідомлюємо, для того, щоб у світі панував мир – необхідно мати добрих друзів, добрих партнерів”.

Євген Бистрицький, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження»: “Назва цього форуму – це розвиток громадянського суспільства. Розвиток буває лише через дії, через діяльність. Перш за все, сказано, що найважливіша дія зараз – реформи. Реформи це не лише прийняття правильних законів, прийняття документів реформ.  Реформи лише тоді почнуть просуватися, коли всі громадяни будуть брати в них участь. Це факт. І громадянському суспільству, організованим громадським організаціям, новим  асоціаціям волонтерів, активістам належить чинна роль тут. Реформа децентралізації. Головне, щоб на рівні місцевих громад люди зрозуміли, що значить самоорганізовуватися, що таке реально самоорганізація територіальних громад. Трансперенсі, прозорість, відкриті дані. Ці дані відкриті і ними треба вміти користуватися, вміти аналізувати, вміти робити висновки та боротися проти корупції. Реформа держслужби. Я вже говорив, що пішли громадські лідери в Парламент і пішли в місцеві органи законодавчої влади. Очевидно, що так само ми мусимо говорити про вертикаль адміністративно-президентську і в інші органи виконавчої влади, де потребують свіжих облич, потребують соціальних ліфтів, і їх немає де взяти окрім активістів громадянського суспільства. Говорилося, що є певне призупинення реформ. Але найцікавіше, що якщо реформи починаються, то за всіма теоріями, та за всім здоровим глуздом, вони мусять самопришвидшуватися. Бо кожна реформа тягне за собою нову. Цього не відбувається. Ось цей тиск громадянського суспільства, про який говорилося, на наших реформаторів потрібно посилювати там де тільки можна, на всіх рівнях. У громадянському суспільстві, тому що реформи немов би призупинилися… виникають на основі розчарування радикальні гасла - все пропало, зрада… деякі активні громадські організації висувають гасло повного перезавантаження країни. Я не буду говорити – добре це чи погано. Але доти, доки ми можемо у ситуації війни, нереалізованих мінських угод,  тої фінансової допомоги, яка робиться ззовні нашими західними друзями…. зараз іти на радикальні кроки, піднімати, збурювати на це суспільство я не вважаю правильним. Треба вміти тримати паузу і робити все, що можливо до того моменту, наскільки це можливо“.

Також присутні мали змогу почути ключові промови спеціально запрошених гостей Форуму: Орисі Луцевич, менеджера ініціативи Український Форум Королівського центру міжнародних справ Чаттам Хауз (Великобританія), Миколи Дейчаківського, керівника глобальної програми філантропії Фонду Чарльза Стюарта Мотта (США), Олега Рибачука, голови Центру UA, Зураба Аласанії, голови Національної телекомпанії України, а також численних волонтерів, благодійників та громадських активістів.

Щоразу Форум визначає головні вектори розвитку громадянського суспільства. На останньому цим вектором стали цілком виправдані та довгоочікувані зміни – в державному управлінні, у ставленні до корупції, у впровадженні реформ, у принципах роботи активістів.

Я була на подібному заході вперше тому вражень надзвичайно багато починаючи від організації та рівня підготовки волонтерів заходу до масштабів, форм і форматів роботи Форуму. Так, в межах Форуму пройшла виставка-ярмарок послуг для навчання і розвитку, відбулося нагородження переможців конкурсу «Національний рейтинг Благодійників». Під смачною назвою «Цукерня» учасники мали змогу познайомитись більше ніж з 30 новими ідеями та проектами від українських громадських організацій, фондів та ініціатив.

Учасники в рамках Форуму познайомились з донорськими організаціями, що презентували свої напрямки співпраці з громадськими ініціативами, та отримали детальні відповіді на питання щодо можливої співпраці. Крім цього у форматі «містечка майстрів» було проведено 10 майстер-класів на теми організаційного розвитку та 10 – для побудови ідеальної репутації.

Пройшли презентації Стратегії державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні та «Дорожньої карти» співпраці ЄС та українського громадянського суспільства. У форматі Печа Куча відбулись презентації кейсів «успішних історій» реформ, адвокасі та роботи з переселенцями. Відбулись дискусії «Впровадження та популяризація реформ: відповідальність ОГС», «Як зміцнити аналітичну спроможність неурядових організацій?», «Нульова толерантність до корупції: досвід на місцевому рівні», «Волонтерський рух в Україні: стан, проблеми та перспективи», «Спроможності до примирення в суспільстві України». Також було презентовано онлайн-кінотеатр документальних фільмів DOCU/ПРОСТІР та відбувся показ короткометражних фільмів із циклу «Євромайдан. Енциклопедія громадських ініціатив самоорганізації».