У Домі громадянського суспільства ІСАР Єднання презентував дослідження «Барометр ОГС», де експертка Марія Красненко поділилася ключовими здобутками та викликами громадянського суспільства України у 2024 році. Дослідження проводилося в межах проєкту «Барометр ОГС: Орієнтир до сприятливого середовища та розширення можливостей ОГС», партнером якого ІСАР Єднання став цього року.
Серед важливих досягнень 2024 року — прийняття Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», який забезпечив відкритість рішень місцевих рад і доступ громадян до їхньої роботи. Це посилило довіру між громадами та органами влади. Зросла й участь ОГС у євроінтеграційних процесах. Громадські організації також активно долучалися до роботи координаційних штабів, сприяючи вирішенню питань переміщених українців і відбудові звільнених територій.
Втім, виклики залишаються − формальний підхід до впровадження законів на місцевому рівні, нестабільне фінансування ОГС у воєнний час та порушення свободи вираження поглядів активістів і представників громадського сектору потребують уваги.
«Попри повномасштабну війну, українське громадянське суспільство демонструє надзвичайну силу, слугуючи наріжним каменем демократії та ключовою силою у збереженні соціальної згуртованості», — зазначив Асьєр Сантільян, керівник відділу «Європейська інтеграція, врядування та верховенство права, громадянське суспільство» Представництва ЄС в Україні.
Для покращення середовища громадянського сектору дослідники визначили сім пріоритетів, зокрема: цифровізацію послуг, які найбільше затребувані ОГС, через портал «Дія», врахування їхніх особливостей у державних закупівлях, забезпечення кращого доступу до банківських послуг, перегляд положень Закону України «Про публічні консультації» та внесення змін до Податкового кодексу щодо підтримки волонтерів.
Своїми висновками та рекомендаціями поділилися також заступниця директора департаменту інформації та взаємодії з громадськістю, завідуюча відділу Секретаріату Кабінету Міністрів Наталія Окша та експерт Українського незалежного центру політичних досліджень Максим Лациба.
Учасники також обговорили у групах необхідні наступні кроки для ефективної адвокації пріоритетів, які пропонуються дослідженням, для формування спільного бачення серед представників українського громадянського суспільства у 2025 році. Ці напрацювання доповнять «Барометра ОГС».
Закликаємо вас приєднуватися до громадського обговорення дослідження «Барометр ОГС» за посиланням. Свої коментарі та пропозиції ви можете надсилати до 3 грудня. За результатами цих пропозицій, а також пропозицій напрацьованих під час презентації, ІСАР Єднання доповнить дослідження «Барометр ОГС» та опублікує його на своїх ресурсах.
Цей захід був організований в межах проєкту «Барометр ОГС: Орієнтир для сприятливого середовища та розширення можливостей ОГС», що фінансується Європейським Союзом. Проєкт впроваджується Європейським центром некомерційного права (ECNL) разом зі своїми партнерами: Антикорупційний центр «Transparency International» у Вірменії, «MG Consulting LLC» в Азербайджані, Інститут громадянського суспільства в Грузії; Асоціація «Promo-LEX» у Молдові та ІСАР Єднання в Україні.