13 березня в Києві пройшла стратегічна дискусія «Україна – Скандинавія: 13 сторіч разом» та презентація норвезько-шведського Фонду «Аскольд і Дір», яка об’єднала дипломатів, політиків, культурних діячів, представників громадянського суспільства, істориків та експертів.
Метою заходу стало поглиблення партнерства між Україною та скандинавськими країнами у сфері демократії та розвитку громадянського суспільства, адже стабільна і демократична Україна є ключовим фактором безпеки в Європі.
Скандинавські партнери: підтримка України з 2014 року
Учасників заходу привітав Заступник Міністра закордонних справ України Олександр Міщенко, який наголосив, що підтримка України з боку скандинавських країн була послідовною ще з початку збройної агресії Росії у 2014 році:
«Серед присутніх у залі – наші партнери, які з самого початку агресії назвали агресора агресором і з того моменту підтримують нас усім, чим можуть. Сьогодні вони – засновники та ініціатори багатьох військових ініціатив, завдяки яким наші Збройні Сили мають можливість захищати не лише Україну, а й усю Європу».
Посол Норвегії в Україні Хелене Санд Андресен підкреслила, що підтримка України з боку Норвегії суттєво зросла. Первинний пакет допомоги передбачав 75 мільярдів норвезьких крон на п’ятирічний період, однак минулого тижня парламент Норвегії ухвалив рішення збільшити його на ще 50 мільярдів крон. Загальна підтримка України у 2025 році сягне 85 мільярдів крон, або 7,8 мільярда євро.
«Зараз, коли ситуація стає складною, сильні духом йдуть уперед. Це найкраще описує Україну та її народ – і ми, ваші партнери, робимо все можливе, щоб гідно відповідати на виклики разом із вами. Норвезький уряд, політичні партії та суспільство єдині у своїй підтримці України та наших союзників», - зауважила Хелене Санд Андресен.
Посол Ісландії в Україні Фрідрік Йонссон наголосив на важливості запобігання російському реваншу:
«Ми маємо бути впевнені, що Росія не використає паузу, щоб повернутися сильнішою, несучи ще більше руйнувань і болю. Це наше спільне завдання та спільна надія – об’єднати зусилля України, Північних країн і Балтії для забезпечення справедливого і довготривалого миру».
Посол Швеції в Україні Мартін Оберг відзначив високий рівень співпраці між державним сектором і громадянським суспільством в Україні:
«Громадянське суспільство не має просто реагувати, допомагати чи лобіювати уряди, а має бути повноцінним і рівноправним учасником політичних процесів», - сказав Посол Швеції в Україні.
Презентація Фонду «Аскольд і Дір» та стратегічна дискусія
Володимир Шейгус, виконавчий директор ІСАР Єднання, зазначив, що норвезько-шведський Фонд «Аскольд і Дір» спрямований на посилення співпраці між громадським, державним та приватним секторами.
«Якщо ми хочемо масштабних змін у країні, то маємо ще більше об’єднуватися. Саме про це – наш фонд», - підкреслив Володимир Шейгус.
Також у межах заходу відбулися ключова промова Оксани Забужко – «Європа на переломі чи українська альтернатива? Повернення Мазепи», лекція Володимира Єрмоленка – «Північ-Південь як ключова вісь української культури» та панельна дискусія «Погляд у майбутнє: скандинавсько-українське партнерство».
Партнерство, яке визначає майбутнє
Скандинавські країни вже неодноразово довели, що їхня підтримка України є не лише фінансовою, а й стратегічною. Вони не просто допомагають Україні – вони розглядають її як рівноправного партнера у спільному будівництві майбутнього Європи.
«Скандинавські країни демонструють політичну мужність у протистоянні російській агресії, приймаючи непопулярні, але важливі рішення. Ми маємо цінувати таких партнерів», – підсумував Олександр Міщенко.