fbpx
Безкоштовна лінія для питань щодо грантових конкурсів 0 800 50 77 45

16на9 укр 5 іра б 2

Програма «Розвиток потенціалу молоді в західних областях України», реалізована ІСАР Єднання у партнерстві з UNICEF Ukraine та за підтримки урядів Японії, Норвегії й Німеччини, охопила сім областей, згуртувала 11 партнерських організацій і тисячі молодих людей. Як вдалося втілити масштабну ініціативу, що залишає по собі сталі зміни — від нових молодіжних центрів до інклюзивних можливостей самореалізації? Про виклики, уроки та головні здобутки програми — у розмові з її керівницею Іриною Бєляєвою.

- Що для вас стало головним досягненням програми?

Ірина Бєляєва: Вона об'єднувала в собі 11 імплементаційних партнерів із числа громадських організацій, мала п’ять окремих напрямів роботи, які реалізовувалися незалежно один від одного. Тому найбільшим досягненням було зорганізувати такий складний механізм, запровадити його, надати йому підтримку та досягти (а навіть перевиконати) ті результати й показники, яких від нас очікував донор.

- Який результат або історія особливо запам’яталися?

- Якщо виокремлювати історію як напрям, то я би відмітила саме молодіжні центри — з них 10 були створені з нуля. Тому це та історія, яку можна назвати історією подальшого успіху.

- Програма охопила 7 областей України. У чому полягала унікальність підходу до кожного регіону? Чи відрізнялися потреби молоді?

- Є базові потреби молоді. Ми приходили в ті регіони, де й не чули ні про молодіжні ради, ні про молодіжні центри. І ми були до цього готові. Я не можу сказати, що потреби чимось відрізняються, але є певна специфіка регіону. У нас було Закарпаття, були ромські громади, і ми успішно працювали з ромською молоддю — в межах напрямку UPSHIFT підтримали дві ромські організації. Це був також унікальний, цікавий і корисний досвід. Скажу, що молодь в Україні хоче і прагне одного й того ж, і працювати з нею треба, мабуть, за одними й тими самими мірками: даючи можливість проявити себе та будуючи, дизайнуючи проєкти так, щоб на самому старті чути потреби молоді.

16на9 укр 2 іра б

- Протягом реалізації було створено й оновлено молодіжні центри, підтримано ради, підприємництво, освіту. Який з компонентів ви вважаєте найбільш ефективним з точки зору сталого впливу?

Сталий вплив, мабуть, ми побачимо через кілька років — говорити про нього зарано. Я вірю, що всі інвестиції, вкладені в проєкт, дадуть свої плоди і матимуть певну сталість. Я також переконана, що справжня сталість можлива лише тоді, коли вона ґрунтується на партнерстві. І я би не виокремлювала якийсь окремий напрям із тих, які ми реалізовували. Я б сказала, що сталими будуть ті, хто започаткував вдалу конструкцію партнерства.

Якщо ми говоримо про молодіжні центри — ми створили їх спільно з молоддю у партнерстві з громадськими організаціями, але на базі приміщень комунальної форми власності. Усі наші молодіжні центри на 2025 рік мають стале фінансування в межах місцевих програм. Так само і молодіжні ради — це партнерство з органами влади. Реалізація проєктів UPSHIFT також відбувалася за участі партнерів на місцях.

Тому, мені здається, про сталість можна буде судити пізніше, але я дуже вірю, що принаймні молодіжні центри, які всі мають комунальну форму власності, працюватимуть і після 2025 року.

- Понад 228 тисяч молодих людей стали учасниками програми. Як вдалося досягти такого охоплення? Яку роль зіграли партнери?

- Дуже велику роль зіграли партнери, бо саме вони працювали на місцях. І я так скажу: не треба чекати й сидіти, що молодь прийде до вас — треба йти до неї. У нас був такий підхід: один з етапів — це промоція і пошук. Наші імплементаційні партнери їздили по громадах з презентацією своєї роботи, з пошуком молоді, яка могла б зацікавитися й узяти участь.

Підхід “сидіти, чекати й щось постити в соціальних мережах” не спрацьовує. Треба їхати, треба ходити, треба приходити, треба фізично шукати ті простори, де перебуває молодь, спілкуватися й поширювати інформацію.

Тому досягнення такого великого показника участі — це не лише про комунікацію через соціальні мережі. Ми думаємо, що молодь там сидить, але часто вона нас там не бачить. А ось фізичні виїзди на місця дали можливість зустрітися, побачити, заохотити й залучити до цього проєкту.

16на9 укр 3 іра б

- Які виклики були найскладнішими під час реалізації програми — логістичні, адміністративні чи, можливо, ментальні?

- Було багато викликів. Перший — складно робити щось нове.

Цей проєкт мав дуже багато нового. Легко робити те, що вже всі робили, йти за якимось усталеним алгоритмом. Ми вперше реалізовували такий великий консорціум, до якого увійшли 11 організацій. Першим викликом стало налагодження ефективної взаємодії — як організаційної, так і фінансової. ІСАР Єднання розробляв та впроваджував спільну систему координації, в якій наша організація виступала ключовим партнером. Ми всі ніби плили в одному човні й були взаємозалежними.

Другий виклик — це, мабуть, як мотивувати й зацікавити. І тут питання не лише про молодь, а й про те, як зацікавити, наприклад, органи влади, як бути для них цікавими?

Ось такі комунікаційно-організаційні виклики були, але, як на мене, ми їх успішно здолали.

- Програма завершилась. Що далі? Чи бачите можливості для продовження чи масштабування?

- Ми не просто реалізували нашу програму, досягли показників, відкрили молодіжні центри. У кожному з напрямів, які реалізовували — чи це молодіжні центри, молодіжні ради, шкільне соціальне підприємництво, UPSHIFT — за результатами програми ми створили методичні рекомендації та посібники.

Увесь наш досвід ми виклали на папері: описали інструкції, алгоритми взаємодії та роботи — як ми працювали, як радимо працювати, щоб досягати подібних результатів. Усі методичні рекомендації, посібники, порадники зібрані в аналітичній бібліотеці ІСАР Єднання, тому закликаю всіх користуватись ними та поширювати наш досвід.

Я не просто вірю, я глибоко переконана, що він буде корисним і житиме далі — у проєктах інших організацій, побудованих на основі нашого досвіду.

16на9 укр 4 іра б

- Як би ви коротко охарактеризували потенціал молоді, з якою працювали? І що б хотіли їм сказати на майбутнє?

- Я би хотіла побажати молодим людям мріяти — сміливо, масштабно, яскраво. Шукати, знаходити себе, не боятися експериментувати. Бо потенціал у вас — шалений.

Підтримка молодіжних центрів реалізувалася ГО «Молодіжна платформа» в рамках програми «Розвиток потенціалу молоді у західних областях України», що імплементувалася ІСАР Єднання, за фінансової підтримки ЮНІСЕФ, Уряду Норвегії та Федерального міністерства економічного співробітництва і розвитку Німеччини (BMZ) через державний банк розвитку KfW.