fbpx
Безкоштовна лінія для питань щодо грантових конкурсів 0 800 50 77 45

Зображення WhatsApp дата 2025 05 02 о 13.44.30 5f8862c7

29-30 квітня у Трускавці відбувся форсайт «Погляд у майбутнє української демократії», організований ІСАР Єднання за підтримки Фонду «Аскольд і Дір» у межах проєкту «Сильне громадянське суспільство України – рушій реформ і демократії», що реалізується за фінансування урядів Норвегії та Швеції.

Форсайт став простором для спільної роботи близько 80 представників громадянського суспільства, органів влади, аналітичних центрів та міжнародних партнерів. Учасники разом аналізували поточну ситуацію в країні, обговорювали сценарії розвитку демократії під час і після війни, а також формували практичні рекомендації для дій громадянського суспільства в найближчій перспективі.

Зображення WhatsApp дата 2025 05 02 о 13.44.31 16e6c985

Особливу увагу учасники приділили темі перших повоєнних виборів. Експертка з виборчих процесів, голова правління ГО «ОПОРА» Ольга Айвазовська, яка з 2002 року активно працює над виборчими реформами в Україні та світі, наголосила:

«Перші повоєнні вибори — це умова перезавантаження держави. Бо має бути транзит влади, мирної передачі влади. І єдиний механізм для цього винайдений в світі — це є вибори. Ціна помилки в виборах — це fail state. Якщо ви не досягли результату, не доплили до мети — ви втратили державність».

Головні посили від Ольги Айвазовської:

  • Демократія в умовах війни потребує не тільки зовнішнього захисту, а й внутрішньої системної підготовки: до виборів, до протидії дезінформації та до збереження виборчих інституцій.
  • Політична поляризація ще не стала реальністю, але «дистанція» між громадянами з різним досвідом війни є відчутною — і вона може стати передумовою майбутніх криз.
  • Перші вибори після війни — це ключовий момент державного відновлення, який має бути реалізований чесно, за новим законодавством і з урахуванням безпекових викликів.
  • ЦВК та інші інституції повинні працювати, навіть у складних умовах — і ця діяльність має підтримуватись, а не тавруватись.
  • Вибори в активній фазі війни — неприйнятні, однак підготовка до повоєнного оновлення — обов’язок не лише держави, а й громадянського суспільства.

Форсайт — лише перший крок у виробленні спільного бачення демократичного розвитку України у воєнний і післявоєнний час. Усі напрацьовані сценарії та пропозиції буде враховано в наступних етапах роботи ІСАР Єднання з партнерами на національному та місцевому рівнях.