fbpx
Безкоштовна лінія для питань щодо грантових конкурсів 0 800 50 77 45

Зображення WhatsApp дата 2025 04 30 о 12.30.46 7a68260d

Під час форсайту «Погляд у майбутнє української демократії», організованого ІСАР Єднання за підтримки Фонду «Аскольд і Дір» у межах проєкту «Сильне громадянське суспільство України – рушій реформ і демократії» за фінансування урядів Норвегії та Швеції, відбулися ключові виступи, які окреслили майбутні виклики для української демократії.

Один зі спікерів − Євген Глібовицький, експерт з довгострокових стратегій, директор «Інституту Фронтиру», член Наглядової ради Суспільного, у своїй рефлексії напрямів розвитку громадського сектору у короткостроковій перспективі «Спільні дії лідерів заради збереження країни» порушив такі ключові теми:

  • Українська модель врядування  це унікальна перехідна, але стійка модель, що поєднує горизонтальність і нову форму вертикалі.
  • Євроінтеграція має стати вулицею з двостороннім рухом, де не лише Україна інтегрується в ЄС, але й ЄС інтегрується з Україною. Повна одностороння гармонізація законодавства може бути шкідливою.
  • Бідність України парадоксальним чином обмежує можливості центральної влади для встановлення диктатури через брак ресурсів для централізації. Однак, поява значних ресурсів може створити «ресурсну пастку».
  • Питання культури та культурної зміни українців є найбільш важливими процесами, що відбуваються зараз, і вони відбуваються з безпрецедентною швидкістю.
  • Пройдена радянська індустріалізація дала українському суспільству спроможність оперувати складними рішеннями та абстрактними концептами, що проявляється, наприклад, у швидкому циклі інновацій у дронах.
  • Травма, пережита українцями, може спонукати їх не повторювати попередні політичні вибори.
  • Вільні місцеві вибори можуть створити реальну легітимність влади та забезпечити бекап у випадку кризових ситуацій.
  • Демократія в Україні потребує гармонійних правил, а не копіювання чужих моделей.
  • Політична толерантність − майбутній виклик через накопичені травми.

«Ми маємо рівень стійкості, який є більшим за розрахунковий, і це теж певною мірою небезпечно. Бо ми не можемо покладатися на цю стійкість сліпо. Настає момент, коли ламається будь-яка дискусія, коли довіра вичерпується. Усе, що ми переживаємо, не минає безслідно за це доведеться платити. І найімовірніше, ми платитимемо політичною толерантністю до речей, які за інших умов вважали б неприйнятними, і політичними кризами. Але навіть у цій ситуації українці вражають тим, як витримують удари. Це рівень суспільної витривалості, якого не очікував ніхто, навіть ми самі», − сказав Глібовицький.

Форсайт у Трускавці об’єднав близько 80 представників громадянського суспільства, влади та міжнародних партнерів. Разом вони розробляли сценарії демократичного розвитку, обговорювали перші повоєнні вибори, децентралізацію, етичні виклики та культурні зміни.

Форсайт не лише діалог про майбутнє. Це платформа стратегічної співпраці для збереження державності, ідентичності та стійкості України.