Партнерство між владою та громадськістю може бути формальністю, а може ставати рушієм змін. Як не потрапити в пастку імітації та перейти до реальної співпраці? Цьому був присвячений тренінг «Механізми співпраці в українських громадах», організований Всеукраїнською асоціацією ОТГ у межах проєкту «Єднання для громади» / EU Unity4Community, що реалізується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Це вже другий тренінг, під час якого представники 30 громад-учасників проєкту, які працюють у командах разом з ОМС та ОГС, обговорили, як змінилася взаємодія між органами місцевого самоврядування та громадянським суспільством після 2022 року, та чому такі виклики, як брак відкритості чи конкуренція за вплив, набули нових форм.
Команди спробували оцінити рівень довіри у своїй громаді за п’ятибальною шкалою і дати чесну відповідь: наскільки громади, представники ОМС та ОГС справді працюють разом, а де лише імітують партнерство.
Учасники обговорили, як працюють на практиці різні інструменти участі: електронні петиції, бюджети участі, громадські слухання, відкриті бюджети, платформи взаємодії − і за яких умов вони можуть ставати дієвими інструментами. Також наголосили, що важливо не лише створити можливість бути почутими, а й забезпечити відповідь, реакцію, зміни.
Під час обговорення команди поділилися прикладами ефективної співпраці між владою та громадським сектором і заповнили «Карту партнерства», інструмент для чесної оцінки ситуації, пошуку союзників і планування реальних дій.
У межах тренінгу також було анонсовано подальші можливості для учасників. Уже в липні запрацює гаряча лінія − інструмент підтримки, що дозволить отримати відповіді на практичні запитання щодо партнерства між ОМС і ОГС. Також відбудеться серія прикладних вебінарів із проєктного менеджменту з фокусом на європейські вимоги та стандарти.
Проєкт також передбачає навчальні візити: 24 найбільш активні учасники вирушать у подорожі Україною, а близько 12 − приєднаються до міжнародної навчальної поїздки.