fbpx
Безкоштовна лінія для питань щодо грантових конкурсів 0 800 50 77 45

Україна на порозі відкриття переговорів про вступ до ЄС. На цьому етапі уряд потребуватиме допомоги з боку громадського сектору. 9 травня,  у День Європи,  у Києві відбувся EuroSummit громадських організацій. Понад 200 представників ГО, експерти, активісти, представники влади, зокрема Уряду та Верховної Ради України, а також партнери України з Євросоюзу об'єдналися задля напрацювання спільного вектору роботи у процесі набуття  Україною членства в ЄС.

DSC 4121

23 червня 2022 Європейська Рада надала Україні статус країни-кандидата на вступ до ЄС. 14 грудня 2023 ухвалила ще одне історичне рішення про відкриття переговорів про вступ України до ЄС. Громадські організації та аналітичні центри суттєво допомогли у процесі  імплементації Угоди про асоціацію. Наступний етап, повна реалізація Угоди про асоціацію та всіх можливостей статусу кандидата, що означатиме тіснішу співпрацю у сфері політики та безпеки, поступову економічну інтеграцію до єдиного ринку ЄС. Експертиза, яка є в  української громадськості, потрібна для підсилення для переговорного процесу.

«Попри повномасштабну війну Росії проти України, країна працює над відновленням та впровадженням реформ у межах підготовки до членства в ЄС. Українське суспільство демонструє стійкість, життєздатність та непохитну волю до демократії, прав людини і європейських цінностей. Європейський Союз підтримував і продовжуватиме підтримувати українців на цьому шляху. Співпраця з громадянським суспільством залишається ключовим пріоритетом для ЄС. Саме тому ЄС в Україні працює з громадянським суспільством у всіх секторах та по всій країні», — зазначив Штефан Шльойнінг, керівник Програм співробітництва Представництва ЄС в Україні.

Перший раунд переговорів  (Міжурядова конференція) може відбутися вже влітку. Тоді й буде представлена загальна переговорна рамка України. Важливо, щоб у ній було зазначено готовність уряду долучати організації громадянського суспільства (ОГС) до процесу переговорів. Головні аспекти залучення: інформування громадськості  про хід переговорів; уряду потрібно напрацювати механізм залучення громадськості; у свою чергу громадськість повинна мати можливість активно моніторити  процес переговорів про вступ, його динаміку та правильність виконання реформ.

Організації, які допомагали уряду та міністерствам в імплементації Угоди про асоціацію, мають потужну експертизу , з ними потрібно працювати й підвищувати їхню обізнаність у праві ЄС вже в контексті переговорного процесу.

IMG 4894

"Від 24-го лютого організації громадянського суспільства ще раз довели, що вони є надійною опорою для держави та її захисників. Громадянське суспільство в Україні впливове, динамічне та адаптивне. ІСАР Єднання працює над посиленням громадського сектору та покращенням середовища, у якому функціонують неприбуткові організації. Розвиненість громадянського суспільства є суттєвим показником сформованих цінностей країни та її свобод. Серед лідерів сьогодні – експерти, що розуміють своє поле зсередини і якнайглибше та здатні значно посилити позиції українського уряду в процесі переговорів про вступ України в ЄС» , — підкреслив виконавчий директор ІСАР Єднання Володимир Шейгус.

EuroSummit громадських організацій об'єднав представників громадянського суспільства за різними сферами діяльності (клімат і зелений перехід, аграрний сектор, людський капітал, підприємництво, реформа публічної адміністрації).

Роль галузевих організацій, які займаються вузькими сферами (екологія, клімат, фітосанітарні норми), дуже важлива. Вони глибоко обізнані та ефективні в своїй сфері в контексті лобіювання правильних ідей. Але їм потрібно синхронізуватися з євроінтеграційною аджендою. І ці ОГС, любіюючи євроінтеграцію, теж можуть досягати своїх цілей як організації, які об'єднують громадян.

«Експерти ГО EasyBusiness проаналізували понад 20 кейсів повоєнного відновлення. Третину з них було забезпечено завдяки співпраці приватного, державного та громадського секторів. Євроінтеграція та економічне відновлення України – поєднані процеси. Вступ до ЄС створять нові можливості для розвитку бізнесу та зростання ВВП. Вже зараз, в момент переорієнтації ЄС на більш дружніх експортерів, маємо нові можливості для ніаршорінгу та залучення нових інвестицій. Надалі маємо включатися до європейських ланцюгів доданої вартості на вищих ланках, аніж постачання сировини – маємо розвивати виробництво продукції з високою доданою вартістю», - керівник ГО EasyBusiness Дмитро Ливч.

Після презентації досліджень від аналітиків ГО EasyBusiness та панельних дискусій за участі представників українського Кабінету Міністрів, Парламенту, Представництва ЄС в Україні та експертів, відбулись тематичні воркшопи та сесії обміну досвідом. А також нетворкінг для напрацювання пропозицій щодо сценаріїв залучення громадських організацій до переговорного процесу щодо членства України в ЄС.

Всі напрацювання і пропозиції саміту будуть передані уряду разом зі списками учасників організацій, які готові надати підтримку в процесі переговорів. Також організатори саміту працюватимуть із міжнародними партнерами з розвитку, щоб правильно каналізувати допомогу громадським організаціям та аналітичним центрам для посилення їхньої спроможності сприяти уряду в переговорному процесі.

EuroSummit громадських організації організовано ГО EasyBusiness за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку, а також у партнерстві з Представництвом ЄС в Україні.