fbpx
Безкоштовна лінія для питань щодо грантових конкурсів 0 800 50 77 45

PIR 0325

Промова Надзвичайного і Повноважного Посла Королівства Норвегія в Україні Хелени Санд Андресен під час Стратегічної дискусії «Україна – Скандинавія: 13 сторіч разом» та презентації норвезько-шведського Фонду «Аскольд і Дір», який адмініструватиме адмініструється ІСАР Єднання в межах проєкту «Сильне громадянське суспільство України - рушій реформ і демократії» за фінансування Норвегії та Швеції.

«Добрий день,

Шановний пане заступнику міністра закордонних справ Олександре Міщенко, шановний пане Володимире Шейгус, колеги, пані та панове, дорогі друзі,

Aгресивна війна Росії проти України триває без упину, а масштаби переозброєння Росії викликають серйозне занепокоєння. Підтримка України з боку Норвегії є важливою не лише для українського народу, але й для безпеки та стабільності Норвегії та Європи загалом. Два дні тому в Джидді Україна та США зробили важливі кроки на шляху до встановлення стійкого миру для України. Тепер хід за Росією. Позитивним є те, що Сполучені Штати також готові чинити тиск на Росію, аби країна погодилася на припинення вогню. Однак залишається багато невирішених питань. Справедливий і тривалий мир передбачає, що Україна має повний контроль над процесом, а її стійкість і сила продовжують зростати – з потужними й боєздатними збройними силами, ефективною військовою промисловістю, якісним управлінням, верховенством права та міцним громадянським суспільством.

Програма підтримки Нансена для України була запущена в лютому 2023 року. Вона отримала схвалення всіх політичних партій у парламенті Норвегії та не залежить від виборчих процесів. Програма має довгострокову перспективу, до 2030 року, ґрунтується на потребах України та тісно узгоджена з іншими міжнародними зусиллями. Основними напрямами підтримки є три ключові сфери: допомога Збройним Силам України, забезпечення функціонування критично важливих державних послуг, а також гуманітарна допомога, відновлення та розвиток. У межах третього компоненту частина фінансування спрямовується на зміцнення демократичних інституцій, верховенства права і громадянського суспільства, оскільки їхня підтримка має вирішальне значення для досягнення Україною своєї стратегічної мети – повної інтеграції до європейської спільноти інституцій.

Спочатку Програма Нансена передбачала загальне фінансування у розмірі 75 мільярдів норвезьких крон на п’ятирічний період для військових та цивільних потреб. Минулого тижня парламент Норвегії погодився збільшити цю суму на додаткові 50 мільярдів крон на цей рік. Таким чином, загальне фінансування у 2025 році становитиме 85 мільярдів крон, що еквівалентне 7,8 мільярда євро. Як зазначив прем’єр-міністр Йонас Гар Стере, фінансова підтримка Норвегії допоможе Україні продовжувати захищатися від Росії, а також сприятиме мирному плану, який розробляють європейські країни.

Зараз, коли ситуація стає складною, сильні духом йдуть уперед. Це найкраще описує Україну та її народ – і ми, ваші партнери, робимо все можливе, щоб гідно відповідати на виклики разом із вами. Норвезький уряд, політичні партії та суспільство єдині у своїй підтримці України та наших союзників.

Від буремних часів становлення незалежності у 1991 році, перед обличчям невизначеності та війни, громадянське суспільство України відіграє ключову роль в об’єднанні країни. Президент України Володимир Зеленський неодноразово наголошував на цьому, зокрема в Плані внутрішньої стійкості, представленому в листопаді минулого року.

Упродовж останніх двох років я мала честь подорожувати цією великою країною. Я бачила, який вплив українські громадські організації мають на життя людей. Я глибоко поважаю і захоплююся людьми, які щодня ризикують своїм життям, щоб надавати таку необхідну допомогу та солідарність. Людьми, чия стійкість, відданість і мужність підкріплюють боротьбу солдатів на передовій. Тими, хто веде журналістські розслідування і виступає як «сторожовий пес» демократії. Волонтерами, які готують їжу, плетуть маскувальні сітки та майструють дрони у своїх кухнях. Усі вони – і мільйони інших – творять громадянське суспільство. Вони, ви – і ми, ваші скандинавські, нордично-балтійські та європейські партнери – єдині у спільній меті: зберегти Україну як суверенну, незалежну державу, яка вільно обирає своє майбутнє.

Минулого літа Норвегія та Швеція оголосили конкурс проєктних пропозицій у межах спеціального фонду для організацій громадянського суспільства. Він викликав значний інтерес. Багато з отриманих заявок було складно відхилити. Одним із головних переможців конкурсу став ІСАР Єднання, який зможе охопити широкий спектр громадських ініціатив в Україні, надаючи менторську підтримку та малі гранти. Ця підтримка є важливою складовою нашого стратегічного партнерства з Україною, а також частиною скандинавської співпраці для України. Ми не конкуруємо та не дублюємо зусилля, а об'єднуємо скандинавську підтримку з українським досвідом, спроможністю та відданістю. І ми щиро запрошуємо інші країни приєднуватися до нашої ініціативи.

Дорогі друзі, і на завершення − понад тисячу років тому, коли в Норвегії вирувала громадянська війна, ми відправили наших принців до найбільш блискучого, розвиненого та прогресивного європейського двору того часу. Ми відправили їх у безпеку. Ми відправили їх отримати освіту та ствердитись як особистості. Ми відправили їх до Києва.

Коли я вперше увійшла до Софійського собору, дух нашої спільної спадщини пройняв мене. Коли я бачу пам’ятник, де легендарні засновники Києва пливуть на човні вікінгів, я знаю – ми одна сім’я. Сьогодні дім України – у родині вільних і демократичних європейських націй.

Слава Україні!»

Детальніше про подію.