fbpx
Безкоштовна лінія для питань щодо грантових конкурсів 0 800 50 77 45

Новини

Громадянське суспільство України підготувало свій «Порядок денний», який базується на регіональних дослідженнях на рівні всієї України. Розробка документу здійснюється у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України».

Ознайомитися з документом можна тут РЕГІОНАЛЬНИЙ ПОРЯДОК ДЕННИЙ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА на 2022-2026 .pdf

Унікальність документу в тому, що його розробили самі представники громадянського суспільства і воно базується на регіональних дослідженнях. Понад 800 осіб - працівників, волонтерів, членів керівних органів та експертів з громадських і благодійних організацій  долучилися до цього процесу. Документ стане дороговказом для роботи організацій громадянського суспільства, для місцевої влади, а також для міжнародних донорських структур, які підтримують громадський сектор.

photo5280611747713104152

Учасники стратегічної сесії, які долучилися до розробки "Порядку денного громадянського суспільства"

«Громадські організації та благодійні фонди  – головні гравці, яким потрібен цей документ. Для нас важливо, щоб регіональне лідерство проявлялося більше, а місцеві гравці мали можливість покращувати себе й інших. Також це важливий документ для інфраструктурних організацій, які допомагають іншим організаціям у їхньому  розвитку. Важливо це і для центральних органів виконавчої влади. Вони розуміють, що організації громадянського суспільства в різні періоди становлення країни роблять багато для держави та для покращення життя людей, тому готові сприяти нашому розвитку. Але хтось має підказати, які напрямки є пріоритетними.

Цей документ також можуть використовувати донорські організації для адаптації своїх програм або знайти партнерів, з якими готові впроваджувати якісні зміни на місцях аби разом покращувати громадянське суспільство України», - зазначив виконавчий директор ІСАР Єднання Володимир Шейгус.

 Синергія, спільнодія, підтримка партнерів, конкурс грантів серед експертних організацій, регіональні зрізи, аналіз досліджень, стратегічна сесія, публічні онлайн-обговорення, формування документу… Як створюється документ, розповідаємо про все по черзі.

ПЕРЕДІСТОРІЯ. З ЧОГО УСЕ ПОЧИНАЛОСЯ?

В Україні потужне громадянське суспільство. У той само час є багато нарікань, що частина громадських організацій функціонує лише на папері. Втім, є й інша частина, яка продовжує задавати тренди розвитку, відстоювати права людини, впливати на прийняття рішень та вирішувати ряд важливих соціальних питань. 

Помаранчева революція, Революція Гідності, децентралізація, пандемія COVID-19 – історія знає чимало каталізаторів вибухового розвитку громадянського суспільства. Та чи знаємо ми самі, що за усім цим стоїть та якими ми є?

«Порядок денний громадянського суспільства» - це, в першу чергу, наша унікальна можливість вивчити самих себе – побачити, який шлях ми пройшли, що здобули, ким ми є, на якому етапі перебуваємо, що нам вдається, а де необхідно посилити наші спроможності, аби краще виконувати свою роботу.

«Порядок денний громадянського сектору» –  візійний та операційний документ. Він окреслює основні виклики, які стоять перед громадським сектором та шляхи його розвитку, враховуючи особливості регіонів. Документ містить: візійну частину, обов’язковий імплементаційний план, відповідальних сторін та індикатори досягнення цілей. Він про те, що ми маємо зробити, щоб покращити якість життя українців(-ок), а де нам у цьому можуть допомогти стейкголдери.

ЯК ВСЕ ВІДБУВАЛОСЯ?

ЕТАП 1. Регіональні дослідження

Команда ІСАР Єднання провела конкурс грантів «Громадянське суспільство України: Регіональний порядок денний» серед організацій громадянського суспільства. У результаті було відібрано 20 регіональних партнерів, які володіють сильною місцевою експертизою на рівні громади, області, регіону.

Наступний крок – регіональні дослідження, які проводилися під менторством ІСАР Єднання, в 20 областях України. А саме: Херсонській («Громадський центр «Нова генерація»), Миколаївській («Агентство економічного розвитку»), Полтавській («Інститут аналітики та адвокації»), Хмельницькій («Подільська правова ліга»), Вінницькій (Вінницька обласна правозахисна організація «Джерело надії»), Донецькій та Луганській («Точка доступу»), Закарпатській («Центр громадських ініціатив»), Кіровоградській («Територія успіху»), Львівській (Центр «Жіночі перспективи»), Волинській («Волинський Інститут Права»), Рівненській (Рівненська обласна ГО «Комітет виборців України»), Житомирській («Сучасний Формат»), Сумській («Центр соціального партнерства»), Тернопільській («Центр громадського моніторингу та аналітики»), Чернігівській («Агенція міських ініціатив»), Одеській («Асоціація сприяння самоорганізації населення»), Дніпропетровській («Дніпропетровська обласна спілка воїнів АТО»), Київській («Фонд громади Березані»), Чернівецькій («Український Народний Дім в Чернівцях»).

photo5280611747713104120

Учасники стратегічної сесії, які долучилися до розробки "Порядку денного громадянського суспільства"

Отримати співставну картину по регіонах допоміг загальний гайд (інструкція), за яким працювали всі організації. Протягом травня-серпня 2021 року на місцях вивчали потреби, тренди та можливості, проводили фокус-групи, експертні обговорення, дискусії, “круглі столи” та інші події, які допомагали зібрати інформацію для аналітичних досліджень. Всього за цей час проведено понад 370 зустрічей, в яких взяли участь понад 800 осіб. У результаті маємо звіти з 20 регіонів України.

 «Основна цінність дослідження в тому, що його зробило громадянське суспільство про себе і для себе.. Нам часто здається, що нічого не стається, що ми зупинилися, а коли відмотуємо на початок 90-х, бачимо зрушення, які відбулися в історії і скільки всього було зроблено. Попереду ще багато амбіцій і планів, проте це не означає, що нічого не досягнуто. Враховуючи кількість залучених людей до розробки цього документу, є відчуття спільної власності. Це не нав’язаний «Порядок денний» однієї організації. Цей звіт – результат спільних зусиль і спільного бачення нашого майбутнього», - зазначила менеджерка досліджень ІСАР Єднання Вікторія Алієва.

20211206 120716 01

Інтерв'ю в студії ІСАР Єднання на тему розробка "Порядку денного громадянського суспільства". 

Володимир Шейгус, виконавчий директор; Вікторія Алієва, менеджерка досліджень, Ольга Коцеруба, ведуча

АНАЛІЗ СТАНУ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА В УКРАЇНІ: ЩО ПОКАЗАЛИ ДОСЛІДЖЕННЯ?

Зібравши аналітику з областей, ІСАР Єднання проаналізував загальний стан громадянського суспільства. Ці дані лягли в основу «Порядку денного», а ключовими етапами дослідження стали – наше минуле, наше теперішнє (де ми знаходимося зараз) та майбутнє (потреби, потенційні напрямки розвитку).

Як показало дослідження, основні виклики громадянського суспільства станом на сьогодні знаходяться у сферах організаційної та фінансової спроможності, врядування, людського  капіталу, комунікацій, мережування та кооперації, співпраці з бізнесом та владою.

Серед найближчих зон росту, які чекають на громадський сектор у майбутньому – менторство і супровід оргрозвитку, підвищення аналітичної спроможності, поліпшення іміджу та системна робота з медіа, фінансова грамотність та стратегування, професійний розвиток працівників. Більше інформації про це буде представлено у готовому документі.  

ЕТАП 2 - Національний рівень. Стратегічна сесія.

Відразу після Форуму розвитку громадянського суспільства, 1-2 грудня відбулася стратегічна сесія для розробки «Порядку денного громадянського суспільства України». Це етап, на якому визначалися проблеми та потреби сектору вже з поглядом на національний рівень. Регіональні дослідження лягли в основу для напрацювання нових ідей та рішень. Розробити візійний документ та визначити подальші кроки розвитку громадянського суспільства з’їхалося понад 70 громадських організацій з усієї України. Були запрошені й важливі для сектору  стейкголдери – представники(-ці) бізнесу, Секретаріату Кабінету Міністрів України, органів місцевого самоврядування та донорських інституцій.

photo5280611747713104123photo5280611747713104119

 

 

 

 

 

 

 

 

Учасники стратегічної сесії, які долучилися до розробки "Порядку денного громадянського суспільства"

ЕТАП 3: ФІНАЛІЗАЦІЯ НАПРАЦЮВАНЬ

Над цим етапом працювали розробники, представники(-ці) регіональних організацій-партнерів, які проводили дослідження на місцях, органів влади та інші стейкхолдери, які були залучені до розробки стратегічного документа на початку його створення.

Зі звітом дослідження та фінальним документом «Порядок денний розвитку громадянського суспільства» можна ознайомитися тут.

_____________________________________________________________________________________

«Порядок денний розвитку громадянського суспільства» розробляється в межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.